Automatické závlahové systémy
Osobne si myslím, že o potrebe vody pre všetko živé na zemi, už asi nikto nepochybuje. Bez zavlažovania, by sme ťažko udržali trávnik a rastliny v dobrej kondícii. Otázka znie: Máme v dnešnej uponáhlanej hektickej dobe čas na to, aby sme sa tejto nádhernej flóre odvďačili za to, že nám počas dní voľna a relaxu spestrujú okolie a nabíjajú nás energiou ? Nespočetne krát som pri ponuke na zavlažovanie počul vetu: načo by mi bolo automatické zavlažovanie, veď ja mám hadicu a pre mňa je polievanie hadicou relax. Ako často máme čas na tento tip relaxu za týždeň? Asi raz! Možno dva razy? Ak nám do toho niečo nepríde.To máte ako s domácimi zvieratkami . Tiež potrebujú jesť a piť každý deň . Nevýhodou je, že ich za vás nikto iný nenakŕmi. Ale dobrá správa je že, s trávnikom sa to dá. Priznajme si, že tak trochu závidíme susedovi so závlahou, ktorý si číta noviny v hojdacom kresle, popíjajúc voňavú kávu, kým my zbesilo mávame hadicou hore dolu, premočení dve hodiny v záhrade, a aj tak má on krajší a zdravší trávnik ako my.
Naša firma sa špecializuje na túto problematiku a ponúka veľké množstvo zavlažovacích komponentov značky HUNTER podľa druhu a ich využitia.
Prečo si mám dať navrhnúť a namontovať zavlažovanie
odbornou firmou ?
Navrhnutie dobre fungujúceho zavlažovania nieje tak jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať.
Zažil som už mnoho krát, keď si nás klient zavolal na miesto budúcej realizácie s tým, že on už to má premyslené spôsobom: tuto mi dáte jeden zavlažovač, tuto druhý a tam o 10 mertrov další, to tam "dostrekne", lebo si stiahol nejakú aplikáciu, kde mu to takto navrhlo, tak že to musí "stačiť".
Často to potom dopadlo tak, že si to dotyčný takýmto spôsobom aj namontoval, lebo my sme to žial museli odmietnuť, čo robíme veľmi neradi a takto by Vám to nenamontovala žiadna odborná firma. Konečný výsledok bol taký, že v trávniku boli obrovské suché miesta paradoxne rovno pod zavlažovačmi, a na miestach, kde to najmenej potrebovali, to bolo tak premočené, že tam trávnik vyhníval. Takto potom vznikajú fámy o tom, aká je tá alebo oná značka závlahového systému nekvalitná . A pritom bola len špatne navrhnutá a namontovaná.
Aký je postup pri projektovaní zavlažovacieho systému ?
V prvom rade musíme mať jasno v tom, kde budú hranice trávnika. To znamená mali by sme mať v ruke projekt záhrady v mierke, ktorý sa už nebude meniť. V záhradnom projekte nájdeme zoznam použitých rastlín z ich presným umiestnením kôli voľbe tipu zavlažovania napr. zavlažovanie trávnika výsuvnými zavlažovačmi, kvetinové záhony kvapkovým potrubím, kvetináče mikrozávlahou a pod. Každá z týchto častí záhrady potrebuje iný tip zavlaženia a iné množstvo vlahy. Zo všetkého najdôležitejší je však pre nás vodný zdroj. Od neho sa odvíja všetko ostatné. Poznáme viacero druhov vodných zdrojov. Kopané studne, vrtané studne, polievanie z jazier alebo potokov, čerpanie rôznych druhov podzemných zberných nádrží a pod.. V najhoršom prípade pri malých plochách je možné zavlažovať aj pitnou vodou, čo z finančného a ekologického hľadiska nie je najrozumnejšie riešenie, no bývajú aj také prípady, kde to žiaľ inak neide.
Vodný zdroj nám určí, aké množstvo vody, a v akom čase je možné optimálne distribuovať do závlahového systému. Naša firma už dlhšiu dobu spolupracuje s odborníkmi, ktorí sa zaoberajú vŕtaním alebo kopaním studní a garantuju nám čo najefektívnejšie využitie vodného zdroja. Môže sa samozrejme stať aj to, že v danej lokalite nieje možné zhotoviť studňu, či už z dôvodov zlého podložia, slabej výdatnosti, najčasteší problém býva vysoký obsah pieskov alebo sa voda nachádza príliš hlboko. Ak by sa jednalo o zavlažovanie menších plôch, z finančného hladiska a efektivity by to bolo šialenstvo . Na tieto problémové lokality nás naši partneri studniari vopred upozornia. Majú ich totiž dobre zmapované. Našťastie týchto miest nieje veľa. Ak sa taký problém vyskytne, vo väčšine prípadov (ak to nieje na púšti) vieme navrhnúť alternatívne riešenie. Každopádne ,kým nieje doriešený zdroj vody, nevieme korektne naprojektovať koľko vody jednotlivými sekciami potečie , lebo ani nevieme koľko jej k dispozícii budeme mať. Majster studniar nám po zhotovení studne oznámi ake množstvo vody za minútu je možné bezpečne (bez preťaženia studne) čerpať, a to je pre nás smerodatná informácia podľa ktorej vieme navrhnúť daný tip potrubia, zavlažovačov, trisiek a všetkých potrebných komponentov. Ak máme dostatok vody a veľké plochy s rovnakou potrebou distribúcie, môžme navrhnúť zavlažovače s dlhými dostrekmi s veľkými prietokmi. Tým pádom je potrebných menej sekcií a môžeme pri tom hodne financií úšetriť.Ale na druhej strane musíme počítať s vyššími nákladmi na čerpadlo, a nie až tak presným prekrytím dostrekov, napríklad v prípade silného vetra. Samozrejme hovoríme o väčších záhradách, parkoch alebo športoviskách. Ak sa jedná o záhrady okolo rodinných domov, väčinou sú to plochy dosť členité, napr. z hľadiska stanovíšť( s chládkom alebo naopak slnkom), tak že tu nemôžeme rátať s veľkými prietokmi, čo znamená nižšiu náročnosť na množstvo vody ale je zasa potrebných viac sekcií.